Jak zrobić bułkę tartą?

W obecnych czasach większość osób stara się żyć oszczędnie. Warto więc dbać o to, aby nie wyrzucać produktów, także spożywczych, które nadal można wykorzystać. Bardzo często w domu zostaje niezjedzone pieczywo, które po kilku dniach nie nadaje się do jedzenia. Czy można je wykorzystać? Oczywiście, że tak – na przykład do zrobienia bułki tartej! Domowa bułka tarta jest naprawdę prosta i szybka w przygotowaniu.

Jakie pieczywo nadaje się do zrobienia bułki tartej?

Większość polskich rodzin na co dzień je pieczywo. Zdarza się jednak, że kupujemy je na zapas i część pozostaje niezjedzona. Które z wypieków nadają się do samodzielnego zrobienia bułki tartej? Przede wszystkim pieczywo pszenne lub z przewagą mąki pszennej. Nie muszą to być jedynie bułki – nadadzą się również chleby czy bagietki. Bułka tarta wykonana z pieczywa żytniego nie nadaje się jednak do smażenia, ponieważ szybko się przypala.

Jak zrobić bułkę tartą? 4 sposoby

Bułkę tartą można zrobić w domu na 4 sposoby. Niepotrzebne są do tego specjalistyczne sprzęty. Z całą pewnością wystarczą te, które większość z nas ma na wyposażeniu własnej kuchni. Od czego zacząć? Odpowiednio wcześniej należy dobrze wysuszyć pieczywo. Czerstwe pieczywo najlepiej pokroić na mniejsze kawałki i położyć na blaszce w piekarniku rozgrzanym do 150°C. Kiedy jest już suche, można skorzystać z którejś z poniższych 4 prostych metod na domową bułkę tartą.

Robot kuchenny

Bułkę tartą można zrobić z wykorzystaniem robota kuchennego wyposażonego w nożyki lub tarcze do tarcia. Wystarczy wrzucić do niego suche pieczywo, a bułka tarta będzie gotowa w kilka minut.

Tarka kuchenna

Do przygotowania bułki tartej wystarczy zwyczajna metalowa tarka do jarzyn. Suche pieczywo ścieraj na najmniejszych oczkach.

Blender wysokoobrotowy

Wystarczy umieścić kawałki suchego pieczywa w kielichu i blendować, używając popychacza.

Kuchenny wałek

Klasyczny kuchenny wałek sprawdza się idealnie jako narzędzie do przygotowania bułki tartej. Kawałki suchej bułki należy włożyć do szczelnego woreczka i rozgnieść przy pomocy wałka.

Przechowywanie bułki tartej

W przypadku bułki tartej bardzo ważny jest sposób przechowywania. Idealnie nadaje się do tego szklany słoik ze szczelnym wieczkiem. Pojemnik ten skutecznie chroni produkt przed molami, wilgocią czy niechcianymi zapachami. W przypadku dostania się wilgoci do jego wnętrza starte pieczywo szybko pleśnieje. Słoik przechowuj więc w suchym i zaciemnionym miejscu – nie dłużej niż miesiąc. Niestety po tym czasie domowa bułka tarta staje się niesmaczna. Aby przygotowana samodzielnie bułka tarta wystarczyła na dłużej, możesz ją także zamrozić. Wystarczy ją przełożyć do foliowych torebek, zamknąć i schować do zamrażarki. W taki sposób możesz ją przechowywać nawet do 6 miesięcy.

Zastosowanie domowej bułki tartej w kuchni

Bułkę tartą można wykorzystać na kilka sposobów. Najczęściej jest używana do panierek, jako składnik kotletów i zapiekanek. Może również posłużyć na przykład do zagęszczania potraw – między innymi mięsa mielonego. Połączona z masłem będzie doskonałym dodatkiem do warzyw (na przykład kalafiora czy brokuła) oraz pierogów.

Jak zrobić bułkę tartą z patelni? Wystarczy rozpuścić trochę masła (około pół kostki), a następnie stopniowo dosypywać do niego bułkę tartą. Produkty należy cały czas ze sobą mieszać i pilnować, by się nie przypaliły. Bułka będzie gotowa, kiedy zmieni kolor na złoty. Co ciekawe, może być też wykorzystywana do przygotowywania deserów. Wystarczy ją połączyć z roztopionym masłem i cukrem pudrem lub czekoladą, aby przygotować spód do ciasta – zarówno takiego, które trzeba piec, jak i tego bez pieczenia.

Bułką tartą możesz także posypać natłuszczoną blaszkę czy naczynie żaroodporne, zanim umieścisz w nim ciasto czy zapiekankę. Tradycyjną bułkę tartą możesz również wzbogacić przyprawami. Wystarczy dodać do niej suszone zioła i dokładnie wymieszać, dzięki czemu panierka będzie smaczniejsza. Po dodaniu sproszkowanego cynamonu i goździków uzyskasz znakomitą korzenną bułkę tartą, która będzie rewelacyjnie pasować na przykład do pieczonych warzyw.

Top