Jak przechowywać chleb?

Chleb jest jednym z najważniejszych produktów w historii ludzkości. Stanowi źródło węglowodanów i nie ma sobie równych w gastronomii. Człowiek wypiekał go na długo przed wynalezieniem mąki. Zastanawiasz się, czy to możliwe? Pierwsze placki powstawały z mieszanki wody i rozgniecionych korzeni paproci. Historia chleba w najprostszej postaci sięga nawet 30 tysięcy lat. Właściwe przechowywanie pieczywa to klucz do zachowania jego chrupkości i świeżego smaku przez długi czas. Po zastosowaniu kilku zasad możesz cieszyć się jednym bochenkiem przez długi czas.

Pachnący i pyszny chleb ze złocistą i chrupiącą skórką na zewnątrz chętnie zjadamy bez dodatków – niekiedy dodajemy tylko odrobinę masła. Jednak jak zapewne wiesz, pieczywo szybko traci swoją chrupkość. Umiesz temu zaradzić i wiesz, od czego to zależy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, aby zawsze móc cieszyć się ze świeżego pieczywa na co dzień.

Rodzaje pieczywa

Bardzo często zastanawiamy się, dlaczego niektóre pieczywo tak szybko wysycha, a inne czerstwieje, a nawet zaczyna pleśnieć, skoro wszystkie są przechowywane w identyczny sposób. Co o tym decyduje? Wpływ na takie zjawisko mają składniki dodawane do pieczywa:

Największe znaczenie odgrywa typ maki wykorzystanej do wypieku chleba lub bułek. Pieczywo pszenne wyrabiane na drożdżach szybko przestaje być świeże i ma skłonność do wysychania. Chleb z mąki żytniej jest dłużej miękki i wilgotny, ale jego niewłaściwe przechowywanie powoduje pleśnienie. Podobnie jest z wyrobami mieszanymi, czyli wypiekami z różnych rodzajów mąki, np. pszennej, żytniej i orkiszowej. Jakie pieczywo utrzymuje świeżość najdłużej? Chleb na zakwasie! Wypieczony z mąki pełnoziarnistej oraz żytniej najdłużej pozostanie świeży – dlatego warto postawić na te składniki.

Chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie pozbawiony sztucznych konserwantów wyróżnia się zdrowotnymi właściwościami oraz niesamowitym smakiem. Ten rodzaj pieczywa jest znacznie odporniejszy na pleśnienie niż wyroby drożdżowe. Swój niepowtarzalny smak utrzymuje nawet do 10 dni. Jeśli planujesz upiec samodzielnie chleb i cieszyć się nim przez długi czas, warto sprawdzić, jak zrobić zakwas, przygotować pieczywo, a potem właściwie je przechowywać.

Jak długo można przechowywać chleb?

Zastanawiasz się, jak długo można przechowywać pieczywo? Wszystko zależy od tego, skąd ono pochodzi. Jeśli jest to zakup zrobiony w lokalnej piekarni, lub wypieczony w domu, pieczywo utrzyma swoją świeżość od 2 do 4 dni ze względu na swój skład. Dłużej utrzyma swoją świeżość pieczywo marketowe (ok. 7 dni), ale wiedz, że tylko dlatego, że zawiera konserwanty. W chlebie domowym czy w tym pochodzącym z małej, lokalnej piekarni można znaleźć raczej tylko podstawowe składniki, takie jak mąka, woda, sól i ewentualnie ziarna, zakwas czy drożdże.

Praktyczne wskazówki jak przechowywać chleb

Na utrzymanie świeżości pieczywa istotny wpływ ma sposób jego przechowywanie. Ulokowanie go w nieodpowiednim miejscu lub przetrzymywanie w złym opakowaniu może powodować, że będzie się psuć znacznie szybciej. Jak przechowywać pieczywo, aby było świeże? Wystarczy zapewnić mu idealne warunki: suche, czyste miejsce z temperaturą pokojową (18–22°C).

W chlebaku czy luzem?

Zakupione pieczywo warto wyjąć z folii, która może prowadzić do jego zaparzenia. Zarówno bochenek w całości, jak i w kromkach można przechowywać w chlebaku. Taki sposób przeważa w wielu kuchniach. Współczesne chlebaki to już nie tylko plastikowe pojemniki. Obecnie dostępne są także bardzo ciekawe modele, które oprócz funkcji praktycznej pełnią także tę estetyczną.

Worek lniany

Dużą popularnością cieszą się ostatnio worki lniane. Wykonane z naturalnych materiałów (lnu lub bawełny) woreczki stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod przechowywania pieczywa. Sprawdzają się szczególnie dobrze w małych kuchniach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na blacie, aby ustawić chlebak. Zapewniają one odpowiednią wilgotność, chronią przed wysychaniem i przed rozwojem pleśni. Łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy co jakiś czas wyprać je w pralce.

Szuflada lub szafka

Jeśli zdecydujesz się przechowywać pieczywo w szufladzie lub szafce, pamiętaj o tym, by umieścić je w worku materiałowym. Koniecznie wyciągnij je z folii. Aby dłużej cieszyć się ze świeżego pieczywa, miejsce przechowywania nie może znajdować się zbyt blisko źródła ciepła (kuchenki lub piekarnika).

Lodówka i zamrażarka

Pieczywo nie lubi zbyt wysokich ani zbyt niskich temperatur. Najlepsza jest temperatura pokojowa. Już po kilku godzinach w lodówce pieczywo staje się twardsze i bardziej zbite. Mrożenie pieczywa to dobry sposób na dłuższe przechowanie jego nadwyżki. W ten sposób zabezpieczymy chleb przed pleśnieniem i czerstwieniem. Mrożone nie traci swoich wartości odżywczych. Na ile czasu można zamrozić chleb? Zalecamy okres do 3 miesięcy.

Odpowiednie przechowywanie pieczywa to klucz do zachowania jego idealnej chrupkości i świeżego smaku.

Top