Pieczywo jest podstawą naszego jadłospisu. Czy można jeść dużo chleba? Stwierdzenie, że tuczy, jest mitem. Produkty bogate w węglowodany złożone powinny stanowić około 50% dziennego zapotrzebowania na energię. Najważniejszy jest wybór pieczywa dobrej jakości, a jego ilość należy dostosować do dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Zdobycie prawdziwego, tradycyjnego chleba to nie lada wyzwanie. Jak rozpoznać dobre pieczywo? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Na etykiecie powinien być podany skład. Podstawa to dobra mąka. Im wyższy jest jej typ, tym jest zdrowsza. Inne składniki potrzebne do wyrobu pieczywa to woda, drożdże lub zakwas, sól i ewentualnie ziarna. Produkcja chleba przez ostatnie lata znacząco się zmieniła. Niestety coraz częściej na sklepowych półkach zamiast tradycyjnego chleba znajdujemy tanie, przepełnione polepszaczami i konserwantami zamienniki. Dbajmy o swoje zdrowie i kupujmy naturalne wyroby.
Kupując pieczywo pochodzące z piekarni Pasol, masz gwarancję, że zostało wyprodukowane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. W żadnym oferowanym tam chlebie nie znajdziesz konserwantów ani ulepszaczy. To tylko krystalicznie czysta woda, kwas żytni oraz starannie wyselekcjonowana mąka. Do przygotowania wypieków użyte są najlepszej jakości mąki pszenne i żytnie, w tym zdrowa mąka razowa z grubego przemiału.
Półki sklepowe uginają się od pięknie wyglądającego świeżego pieczywa. Jaki chleb wybrać, aby mieć pewność, że dokonujemy dobrego zakupu? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą znaleźć ten najlepszy.
Pieczywo razowe powinno mieć szaro-brązowy kolor. Barwa ruda lub czekoladowa świadczy o użytym barwniku. W przypadku chleba pszennego skórka powinna być złocista.
Tradycyjny chleb nie istnieje bez zakwasu. Ma on lepsze walory smakowe i jest zdrowszy. Bakterie zawarte w zakwasie przetwarzają węglowodany, w wyniku czego jest ich mniej. Dzięki temu nie tuczy, a po zjedzeniu przez dłuższy czas czujemy się nasyceni. Pieczywo na zakwasie jest cięższe i bardziej twarde, ma gliniastą konsystencję.
Dobrej jakości pieczywo chwilę po naciśnięciu powinno wrócić do poprzedniego stanu i do swojej pierwotnej wielkości.
Dobry chleb można rozpoznać nie tylko po stanie jego skórki, ale także miąższu. Po przekrojeniu powinien być sprężysty i porowaty. Dobrze, jeśli posiada wszelkiego rodzaju delikatnie dziurki.
Termin przydatności do spożycia powinien wynosić kilka dni. Jeżeli wynosi ponad tydzień lub miesiąc, lepiej wybrać inny produkt.
Wybierając dobry chleb, nie można kierować się przesadną oszczędnością. Tanie pieczywo prawdopodobnie zostało upieczone na skalę masową i przemycono do nich niekoniecznie wartościowe dla zdrowia dodatki.
Istotne jest także miejsce, w którym decydujemy się na zakup chleba. Polecamy szukać piekarni z tradycjami. Świeże pieczywo z wielu piekarni dostarczane jest też do sklepów spożywczych lub marketów. Często pieczywo wyciągane prosto z pieca nie oznacza, że zostało rzeczywiście przygotowane na miejscu. Może się okazać, że było głęboko mrożone, a w sklepie jedynie odgrzane. W takich przypadkach warto patrzeć na etykiety i skład.
Każdy ma swoje własne wyobrażenie na temat idealnego chleba. Dla jednych będzie to lekko kwaskowaty razowiec na zakwasie, dla innych delikatny i puszysty chleb pszenny. Ważną umiejętnością jest jego odpowiednie wybieranie w trakcie zakupów.