Wszystkie chleby Kopernika

Ten, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię” pod względem wykształcenia i zainteresowań był prawdziwym człowiekiem renesansu. Ale pewnie niewielu zdaje sobie sprawę, że na słynnego astronoma donoszono za warzenie piwa …lawendowego, oraz że wybitny uczony ma powiązania z pieczywem, a konkretnie: „słuszną ceną chleba”.

Doktor Nicolaus Copernicus był astronomem i kanonikiem, ekonomistą, kartografem, i medykiem. Był wreszcie reformatorem społecznym, któremu zawdzięczamy „Olsztyńską Taksę Chlebową”, ustalającą ceny chleba odpowiednio do ceny pszenicy i żyta oraz ciężaru mąki i wypieczonego bochenka, przy uwzględnieniu także kosztów dodatków, pracy i transportu. Taksa regulowała ceny chleba i chroniła ludność przed drożyzną. Ten swoisty „obrachunek chlebowy” miał zapewnić pieczywo w sytuacji nieurodzaju, głodu, bądź wojny.

Zgodnie z zachowanymi dawnymi recepturami, na przełomie XV i XVI w., chleb przygotowywany był na zakwasie z grubo mielonej mąki żytniej, z dodatkiem soli, kminku i szafranu. Niekiedy do chlebowego ciasta dodawano niewielką ilość suszonego czosnku lub cynamonu. Korzenne przyprawy nie tylko wzbogacały smak chleba, były zarazem oznaką luksusu i prestiżu. W czasach Kopernika chleb nie był jedynie dodatkiem, a odrębną potrawą obecną na stołach dworów biskupich i krzyżackich, oraz w domach mieszczan i rzemieślników. Smak dawnego, kopernikańskiego chleba można poznać, odwiedzając Warmię. Polecam!

Top