Wspieramy najmłodszych piłkarzy

Jesteśmy przekonani, że pasje i talenty warto pielęgnować od najmłodszych lat, dlatego konsekwentnie wspieramy drużyny z Akademii Piłkarskiej Świdnica. Sport pozwala doskonalić umiejętności, uczy rywalizacji, a w wymiarze czysto praktycznym: poprawia samopoczucie i wspiera układ odpornościowy.

Aby osiągać najlepsze wyniki, także na murawie, niezbędna jest dyscyplina, to jednak każdą aktywność fizyczną powinniśmy zacząć od odpowiednich …nawyków żywieniowych. Choć dotąd wciąż niewielu naukowców koncentruje się na tym aspekcie treningu piłkarskiego, to wiadomo, że podczas meczu, ze względu na ciągłe przejścia między momentami wysokiej i niskiej aktywności, szybko mogą wyczerpać się zapasy glikogenu, który jest źródłem energii dla organizmu.

Dowiedziono, że w trakcie meczu piłkarze wykorzystują nawet 90 proc. zapasu glikogenu, co prowadzi do zmęczenia, a to może sprawiać kłopoty w ostatniej fazie gry. Dlatego tak istotne, by już kilka dni przed meczem, dieta była bogata w węglowodany. Dla najmłodszych piłkarzy dobrym posiłkiem przedmeczowym może być np. pieczywo pełnoziarniste z miodem i masłem lub odrobiną masła orzechowego i dżemem. Warto pamiętać także o bananach – te przydadzą się w przerwie lub tuż po meczu, gdyż po dużym wysiłku fizycznym poziom glikogenu w mięśniach powinien zostać uzupełniony jak najszybciej. Sport to zdrowie. Polecam!

Top