Historia polskiego chleba

Jest do tego stopnia oczywistym, że bywa niedostrzegalnym, symbolem naszej kultury, historii i tradycji. Nadal otaczany czcią wyrażaną niewyrzucaniem pieczywa, czynieniem znaku krzyża na spodzie bochenka przed krojeniem.

Pierwsze wzmianki o polskim chlebie sięgają czasów Bolesława Chrobrego. Legenda głosi, że król, jadąc na spotkanie z Ottonem III, poczuł miły zapach, gospodarz tego domostwa poczęstował go chlebem. Na pamiątkę wydarzenia nazwano miejscowość Piekarami. Średniowieczna Polska to potęga pod względem uprawy zbóż, które były eksportowane do większości krajów Europy. Już wtedy wypiekano chleb, który traktowano jako „w domu – włodarza, w pracy – przyjaciela, w drodze – towarzysza”.

XII wiek przyniósł pierwsze młyny, następnie cechy piekarskie, z których najstarszy powstał w Krakowie w 1260 r. Zarządzenie krakowskich piekarzy z 1637 precyzuje wygląd godła cechów: to „precel trzymany przednimi łapami gryfów, z koroną po środku”. Tak piekarze starali się wzmocnić swoją pozycję w stosunku do konkurencji niezrzeszonej w cechu, a umieszczając godło na pieczęciach cechowych, budowali markę, pokazywali zaangażowanie w pracę i jakość oferowanych wypieków. Zupełnie jak w rodzinnej piekarni Pasol-Paco, gdzie z radością kultywujemy tradycję, wypiekając pieczywo najwyższej jakości wyłącznie z naturalnych składników według receptur najlepszych świdnickich piekarzy. Zależy nam, by na Państwa stoły trafiał zawsze zdrowy, prawdziwy i pyszny świdnicki chleb.

Top